Civil War Veterans

Civil War Veterans Buried in Washington State

Cemetary (382/12 )

 
Joseph C. Stahl

Joseph C. Stahl

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 3rd Wisconsin Cavalry Co. M G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA


John A. McFadgen

Branches Served: US Army Cavalry AKA: McFadgeon Representing: Union State Served: IL Units Served in: 8th Illinois Cavalry Co. H G.A.R. Post: Lucien Day #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA

William A. Wright

William A. Wright

Branches Served: US Army Infantry, US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 32nd Wisconsin Infantry Co. H, 16th Wisconsin Infantry Co. D G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA


Carlos DeWitt Miller

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 84th Illinois Infantry Co C G.A.R. Post: Lucien Day #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA

Rufus Pattison

Rufus Pattison

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: PA Units Served in: 183rd Pennsylvania Infantry Co. A G.A.R. Post: Lucien Day #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA

Levi H. Peddycord

Levi H. Peddycord

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 30th Indiana Infantry Co. I G.A.R. Post: Lucien Day #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA

John H. Pownall

John H. Pownall

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 97th Indiana Infantry Co. A G.A.R. Post: Lucien Day Post #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA

Chester H. Randolph

Chester H. Randolph

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 31st Wisconsin Infantry Co. C G.A.R. Post: Lucien Day #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA

Stephen Ephraim Tallman

Stephen Ephraim Tallman

Branches Served: US Army Infantry AKA: Talman Representing: Union State Served: MN Units Served in: 7th Minnesota Infantry Co. C G.A.R. Post: Lucien Day #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA


Henry D. Walter

Branches Served: US Army Infantry AKA: Walter Representing: Union State Served: IL Units Served in: 56th Illinois Infantry Co. A G.A.R. Post: Lucien Day #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA


Azariah S. Wimer

Branches Served: US Army Infantry, US Army Infantry AKA: Winner Representing: Union State Served: IL Units Served in: 41st Illinois Infantry Co. F, 145th Illinois Infantry Co. K G.A.R. Post: Lucien Day #123 Monroe, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA


Joseph Henry Wells

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: NY Units Served in: 15th New York Cavalry Co. K G.A.R. Post:


Erick J. Anderson

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: CO Units Served in: 3rd Colorado Cavalry Co. D G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Crystal Lodge #122 F. & A. M.


Robert B. A. Hubbard

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: OH Units Served in: 177th Ohio Infantry Co. C G.A.R. Post: William Hall Post #107 Granite Falls, WA


Robert F. Smith

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: CO Units Served in: 1st Colorado Cavalry Co. I, 1st Colorado Infantry Co. G G.A.R. Post: William Hall Post #107 Granite Falls, WA


John L. Snethen

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: CO Units Served in: 41st Ohio Infantry Co. G G.A.R. Post: William Hall Post #107 Granite Falls, WA

William H. Spoor

William H. Spoor

Branches Served: US Army Infantry, US Army Infantry AKA: Sphore Representing: Union State Served: NY, NJ Units Served in: 44th NY Infantry Co. I, 35th New Jersey Infantry Co. E G.A.R. Post: William Hall Post #107 Granite Falls, WA


William M. Turner

Branches Served: US Army Artillery Representing: Union State Served: IN Units Served in: 9th Independent Indiana Battery Light Artillery G.A.R. Post: William Hall Post #107 Granite Falls, WA


Henry A. Woods

Branches Served: US Cavalry Representing: Union State Served: NY Units Served in: 1st PA Cavalry Co. F G.A.R. Post: William Hall Post #107 Granite Falls, WA

Napoleon B. Fox

Napoleon B. Fox

Branches Served: US Army Artillery Representing: Union State Served: NY Units Served in: 14th New York Light Artillery Co. C G.A.R. Post: William Hall Post #107 Granite Falls, WA


William W. Hall

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: MI Units Served in: 11th Michigan Infantry Co. I G.A.R. Post: William Hall Post #107 Granite Falls, WA

James R. Seward

James R. Seward

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: KY Units Served in: 9th Kentucky Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Biff Reading Snohomish, WA

David F. Sexton

David F. Sexton

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 135th Indiana Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Mike Trainer Malaga, WA

Benjamine J. Seymour

Benjamine J. Seymour

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 22nd Wisconsin Infantry Co. C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Buzz Miller Bothell, WA

Howard Shadinger

Howard Shadinger

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: MN Units Served in: 2nd Minnesota Cavalry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Kent & Kim Nyberg Kenmore, WA

Noble C. Allison

Noble C. Allison

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 150th Illinois Infantry Co. K G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Ron Teagarden Everett, WA

Oliver P. Silvey

Oliver P. Silvey

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 48th Indiana Infantry Co. D G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Dennis O' Neil Concrete, WA

Madison L. Argenbright

Madison L. Argenbright

Representing: Union Units Served in: G.A.R. Post: Daniel McCook Post #105 Wenatchee, WA Sponsor of Veteran: F.J. & M. K Paulson Marysville, WA

George D. Smith

George D. Smith

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: IA Units Served in: 1st Iowa Cavalry Co. H G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Jeremiah & Paulette Mehl Bellingham, WA

John M. Babcock

John M. Babcock

Branches Served: US Army Infantry AKA: Clark Representing: Union State Served: IL Units Served in: 18th Illinois Infantry Co. K & H G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Greg Wilkenson Woodinville, WA

Burton Smith

Burton Smith

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: MN Units Served in: 11th Minnesota Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Jeremiah & Paulette Mehl Bellingham, WA

John A. Baker

John A. Baker

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 1st Wisconsin Cavalry Co. B & I G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Tim Reckard Bothell, WA

Charles Jay Smith

Charles Jay Smith

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 4th Wisconsin Cavalry Co. B G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Karyn Zielasko Snohomish, WA

William J.  Baker

William J. Baker

Branches Served: US Army Infantry, US Army Cavalry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 5th WI Infantry Co. F, 1st Wisconsin Cavalry Co. B G.A.R. Post: John Buford #89 Sponsor of Veteran: Candy Crawford Wenatchee, WA

William H. Sprague

William H. Sprague

Representing: Union State Served: ME Units Served in: Unassigned G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Jim Bonatakis, Freehold NJ

James M. Bearse

James M. Bearse

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 12th Wisconsin Infantry Co. K G.A.R. Post: Sponsor of Veteran: John Wolfer 111

Samuel Steele

Samuel Steele

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 153rd Illinois Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Virginia A. Schneider Bremerton, WA

Robert K Beecham

Robert K Beecham

Branches Served: US Army Infantry, USCT Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 2nd Wisconsin Infantry Co. H, 23rd USCT Infantry co. B & H G.A.R. Post: John Buford #89 Sponsor of Veteran: Jim Shipman

William T. Stevens

William T. Stevens

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: ME Units Served in: 8th Maine Infantry Co. C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Trilogy Travel Club, Redmond WA

Charles Bemenderfer

Charles Bemenderfer

Branches Served: US Army Infantry AKA: Bemendoffer Representing: Union State Served: OH Units Served in: 196th Ohio Infantry Co. A G.A.R. Post: John Buford #89 Sponsor of Veteran: Army of Columbia WCWA

Powered by Sigsiu.NET RSS Feeds